Összemennek a ruhák? Eláruljuk mit tegyél ellene, hogy sokáig viselhesd őket!
Gondolom Te is gondolkodtál már azon, hogy vajon miért megy össze már egy mosás után a legújabb ruhád vagy pólód. Ez egyértelműen az anyag keverékétől és a mosási hőmérséklettől függ.
Tudni kell, hogy amikor pamutot, lenvásznat és néhány szintetikus szövetet készítenek, a szálaikat meghúzzák, kinyújtják, megcsavarják és megterhelik. Ezeknek a szöveteknek a mosása és szárítása lehetővé teszi a szálak ellazulását, így hamar visszaállnak eredeti állapotukba.
A gyapjú és más állati szálak (~bundák/szőrök) azonban valójában mikroszkopikus pikkelyekkel borított szőrszálak, amelyek szövetként feldolgozva egymásba csapódnak. Ezeknek a szöveteknek a túl intenzív mosása a még szorosabb összehúzódást okozhat, ami a ruhadarab zsugorodását eredményezheti.
1.Vásárlás előtt célszerű ellenőrizni a szövetcímkéket
Fontos elolvasni a ruházatban lévő címkét és annak megfelelően mosni, hogy elkerüljük, a zsugorodást.
A legfontosabb, amit meg kell jegyezni:
Mosható-e a ruha mosógépben?
Amennyiben a ruhacímkén egy keresztben áthúzott mosóteknőt látsz, akkor TILOS mosógépben, vagy akár kézi mosással tisztítani a szövetet. Csak patyolatban szabad tisztítani.
Mosható ruhák jelölésénél:
Maximális hőfokot mindig a mosóteknőben lévő számok jelölik. Így ezek az anyagok egész nyugodtan moshatóak mosógépben.
Sokszor a hőmérsékletet pöttyök jelölik.
- Egy pötty = 30 °C
- Két pötty = 40 °C
- Három pötty = 50 °C
- Négy pötty = 60 °C
- Öt pötty = 70 °C
- Hat pötty = 90 °C
Legtöbbször azért mennek össze a ruhák, mert pont ezeket a szabályokat, utasításokat nem tartjuk be.
Azt még érdemes megemlíteni, hogy a vasalás is összehúzhatja a szöveteket, ezért ezt is célszerű ellenőrizni a ruhacímkén.
2. Használj hideg vizet és a megfelelő mosási/szárítási ciklust
A ruhák hideg vizben kevésbé sérülékenyek, mint a meleg vizben. Tehát a ruhák sokkal nagyobb valószínűséggel mennek össze, ha meleg vízben vagy magas szárító hőmérsékletnek vannak kitéve.
A hideg vízen való tisztításon túl, a magas fokozatú centrifugálásra is érdemes odafigyelni, amit érdemes elkerülni.
A kényes ruhákat érdemes hálós mosózsákba, párnahuzatba tenni. A szárításnál vedd figyelembe az „alacsony hő” vagy a „levegőn száraz” beállítást.